tel: 694-328-053

salon@frezownia.pl

ul. Kard. Wyszyńskiego 17
Chrzanów

Porady

Yorkshire terier

Witam w dziale porad! Znajdą tu państwo informacje, jak dbać o swojego pupila tak pod kątem higienicznym jak i zdrowotnym. Zawartość tej strony będzie uzupełniana sukcesywnie jak również aktualizowana na bieżąco, więc zapraszam państwa serdecznie do częstego odwiedzania tego działu. Na pewno znajdą tu państwo wiele pożytecznych informacji.

Wizyta adaptacyjna

Pierwsze spotkanie szczeniaka z psim fryzjerem jest ważnym wydarzeniem, które może mieć duży wpływ dla jego późniejszego nastawienia do wizyt w Salonie Piękności. Negatywne doświadczenia wywołane stresem, mogą się przyczynić do niesforności pupila podczas kolejnych wizyt.
Wizyta adaptacyjna trwa około 15 min i jest bezpłatna

W trakcie takiego spotkania, groomer oswaja pieska z odgłosami jakie będą mu towarzyszyły podczas każdej wizyty w salonie tj. odgłos suszarki, maszynki elektrycznej itp. Tego rodzaju wizyta ma na celu przede wszystkim zmniejszenie stresu u szczaniaka, a co za tym idzie ułatwienie pracy fryzjerowi.
Na pierwszą wizytę najlepiej zabrać psiaka między 4 a 6 miesiącem życia.

Serdecznie zapraszamy wszystkie pieski oraz ich właścicieli.

Jeśli pies nie jest szczeniakiem, a do mojego salonu przyszedł pierwszy raz, bardzo proszę o zarezerwowanie czasu na krótki wywiad z groomerem, dotyczący:

 • charakteru zwierzęcia
 • historii dotychczasowych zabiegów pielęgnacyjnych
 • preferencji, co do wyglądu pupila

Pamiętaj! Każdy pies przyprowadzony do salonu musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

^ góra strony ^

Jak przygotować siebie i psa do wizyty

Kilka rad aby wizyta przebiegła bezstresowo :)

 • Proszę nastawić się pozytywnie :o) Tu krzywda nikomu się nie stanie.
 • Przed wizytą najlepiej wyprowadzić pupila na krótki spacer, aby zaspokoił swoje potrzeby fizjologiczne.
 • Czas trwania wizyty dla małego i średniego psa, to ok. 1,5 do 2,5 godzin. To nie ludzki fryzjer, a klientem nie jest człowiek. Pies ma o wiele więcej zakamarków do rozczesania i obcięcia niż ludzka głowa.
 • Proszę postarać się rozczesać psa przed zaplanowaną wizytą. Jeśli pies nie będzie rozczesany a jego stan znacząco przedłuży zaplanowany na zabieg czas informuję, że zgodnie z cenikiem podnoszę cenę od 20% do 40%
 • Jeśli pies jest regularnie czesany, strzyżenie jest przyjemnością dla psa i fryzjera.
 • Jeśli pies nie będzie kąpany w salonie, proszę o wykąpanie go w domu dzień wcześniej. Poniżej znajduje się krótki przewodnik po kąpieli domowej . Czysty włos lepiej się strzyże, a fryzura lepiej się układa.
  Wyjątek stanowią psy do trymowania (psy szorstkowłose) - ich proszę nie kąpać
 • Aby psiak miał dobre wspomnienia, można ze sobą przynieść jego przysmaki ;) Będzie mógł kilka zjeść przed wizytą, a resztę po.
 • Do saloniku zapraszam maksymalnie dwie osoby, najlepiej dorosłe i zgodne w tym jak pies ma zostać ostrzyżony;)
  Z doświadczenia wiem, że po 20 minutach dzieci się nudzą, chodzą po pomieszczeniu dekoncentrując i tak już zdenerwowanego psiaka.
  Pupila można również zostawić na czas strzyżenia.
 • Po strzyżeniu, proszę cieszyć się widokiem swojego pupila w nowej fryzurze - im więcej pozytywnej energii, tym lepsze zwierzak wyniesie wspomnienia;)

^ góra strony ^

Kąpiel

pies w balii

Jak wykąpać psa?

Jest wiele opinii na temat jak często kąpać psa. Niektórzy uważają, że nie częściej niż raz w roku inni, że psa powinno się kąpać tylko doraźnie, gdy jest brudny.
Moim zdaniem, psa kąpie się wtedy, kiedy jest potrzeba, ale nie rzadziej niż co pół roku i nie częściej niż raz w miesiącu (chyba, że są to kąpiele lecznicze). Są rasy, które wymagają częstszych wizyt w wannie, ponieważ ich sierść szybko się przetłuszcza, biegają po zabłoconym podwórku lub wędrują chodnikami wzdłuż ruchliwych ulic.

Osobiście preferuję kąpiele co 3-4 miesiące, czyli praktycznie przy okazji wizyty w salonie. Pozwala to utrzymać skórę i sierść w zdrowiu i czystości. Przekonanie, że szampon wysusza włosy i skórę jest błędne, ponieważ do kąpieli czworonogów używa się szamponów przeznaczonych specjalnie dla nich z odpowiednim pH i olejkami.

W wielu przypadkach np. po spacerze w deszczu, błocie czy śniegu, wystarczy psa po prostu przetrzeć wilgotną szmatką lub opłukać pod prysznicem brzuszek i łapki. Pamiętajmy o tym, ponieważ każdy pozostawiony na łapkach brud jest idealnym produktem do tworzenia się kołtunów - zbitek sierści, piachu, brudu, nasion traw i wszystkiego, co miało okazję się tam wplątać!

Przez kołtuny psia skóra nie oddycha, sierść marnieje, wewnątrz kołtuna mogą gnieździć się insekty. Najczęściej jednak są tam martwe matowe włosy, naskórek, brud i piach. Ważne, aby je rozczesywać a nie hodować, bo kołtuny da się rozczesać!!!

^ góra strony ^

Kąpiel domowa - krótki przewodnik

Podczas kąpieli w domu nalezy przestrzegać pewnych zasad, aby pies po kąpieli był zadowolony i miał same przyjemne skojarzenia z kąpielą.

 • Zawsze dokładnie wyczesz psa przed kąpielą. Szybciej wyschnie i dokładniej go umyjesz, a po drugie kołtun nie jest po to, żeby go kąpać. Długo schnie, kąpiel wcale mu nie pomaga i może go jeszcze powiększyć, bo wkręcą się w niego inne włosy. Łatwiej będzie psa czesać po kąpieli, gdy był już rozczesany przed !
 • Nigdy nie kąp psa wcześniej niż 30min od ostatniego posiłku. Najlepiej wykąpać psa wieczorem po ostatnim spacerze, aby mógł wyschnąć do rana nie narażając się na wychłodzenie.
 • Nie pozwól, aby woda i piana dostała się do uszu i oczu psa. Uszy powinno zatkać się niewielką ilością waty, którą po kąpieli zawsze wyciągnij watę!!!
 • Nigdy nie myj psa zimną lub gorącą wodą. Kąp go tylko w letniej wodzie.
 • Nie używaj domowych detergentów, szamponów dla ludzi ani zwykłego mydła. Skóra psa źle znosi takie kosmetyki. Używaj szamponów przeznaczonych odpowiednio do sierści psa.
 • Nie kąp psa za często. Raz w miesiącu zupełnie wystarczy.
 • Bądź delikatny - wymasuj dokładnie psa podczas rozprowadzania piany.
 • Spłukuj sierść psa dokładnie, aby nie było śladów piany. Pozwól psu się otrzepać a później podsusz go ręcznikiem.
 • Jeśli pies boi się suszarki pozwól psiakowi wyschnąć w ciepłym i suchym pomieszczeniu bez przeciągów.

^ góra strony ^

Co zrobić gdy domowa kąpiel nie wchodzi w grę?

Jeśli nie mają Państwo cierpliwości bądź warunków do kąpieli swojego pupila - zapraszam do mojego saloniku!
Pies zawsze wędruje do kąpieli rozczesany, używam profesjonalnych kosmetyków i oddaje psiaka szczęśliwego i suchego. Ponieważ używam specjalnej suszarki umożliwiającej suszenie gęstej sierści szybciej i dokładniej nie ma obawy przed poparzeniami skóry czworonoga.

^ góra strony ^

Rodzaje psiej sierści

Psie owłosienie składa się z dwóch różnych rodzajów włosa : z podstawowego, bardziej szorstkiego, 'ochronnego' włosa zewnętrznej okrywy oraz drugorzędowego, krótszego i miękkiego podszerstka.
U różnych psów nawet tej samej rasy stosunek jednych włosów do drugich może być różny.

^^ góra strony ^^

Sierść gładka

Jest to sierść najłatwiejsza do pielęgnacji. Psy z tym rodzajem szaty potrzebują szczotkowania raz w tygodniu. Używa się do tego rękawicy lub gumowej szczotki, którą delikatnie wyczesuje się luźną sierść. Taki masaż pobudza gruczoły skóry do produkcji łoju, który nadaje włosom zdrowy i lśniący wygląd. Drobne zanieczyszczenia i kurz można usuwać wilgotną szmatką najlepiej irchową lub flanelą.
Przykładowe rasy:
Bokser, Whippet, Jamnik gładkowłosy, Doberman.

^^ góra strony ^^

Sierść szorstka

Psy z tą sierścią należy regularnie czesać grzebieniem, by uniknąć filcowania się sierści. Trzeba usuwać i trymować martwy włos, a następnie kąpać zwierzaka. Dopuszczalne jest strzyżenie maszynką, jednak nie usuwa ono martwych włosów i nie przerzedza sierści. Konsekwencją tego może być zmatowienie włosa.
Optymalny okres pomiędzy wizytami u fryzjera, gdzie psiak zostanie poddany profesjonalnym zabiegom, wynosi 3 miesiące.
Przykładowe rasy:
Jamnik szorstkowłosy, Sznaucer, West higland white terier i większość terierów.

^^ góra strony ^^

Krótka, gęsta sierść

Ta sierść charakteryzuje się dużą ilością podszerstka, co wymaga szczególnej pielęgnacji. Psa trzeba wyczesywać z włosem miękką, drucianą szczotką, aby usunąć zbity podszerstek, następnie przeczesać gęstym grzebieniem, aby pozbyć się resztek luźnego włosa. Kąpać należy co najmniej dwa razy do roku, a wyczesywać raz w tygodniu a podczas linienia dwa razy. Do psiego fryzjera te psy można przyprowadzić do rozczesania i wyczesania podszerstka, ponieważ fryzjer używa do tego specjalnych zgrzebeł. Ponadto fryzjer może skrócić nazbyt wybujałe włosy ;o)
Przykładowe rasy:
Labrador, Owczarek niemiecki krótkowłosy.

^^ góra strony ^^

Długi, gęsty włos

Czesanie należy rozpocząć od rozczesania włosa i kołtunów. Można to robić rzadkim grzebieniem, a potem poprawić i ułożyć włos szczotką drucianą (igłową). Szatę szczotkujemy i czeszemy wzdłuż głowy i ramion, boki szczotkujemy zgodnie z kierunkiem włosa. Czesać powinno się codziennie, zwłaszcza w czasie linienia. Nadmiar włosów trymujemy.
Pełną kosmetykę u fryzjera proponuję wykonywać co najmniej co 3-4 miesiące.
Przykładowe rasy:
Collie, Owczarek staro-angielski, Nowofunland, Owczarek niemiecki długowłosy, psy z rodziny szpicowatych.

^^ góra strony ^^

Sierść nieliniejąca

Chociaż psy te nie linieją zaleca się przycinania włosów i kąpiel co dwa miesiące. Potrzebne jest codzienne szczotkowanie i czesanie rzadkim, dużym grzebieniem.
Przykładowe rasy:
Pudel, Bichon frise, Bedlngton, Kerry Blue terier.

^^ góra strony ^^

Włos jedwabisty

Włos ten wymaga znacznej troski, a skóra jest cienka i delikatna co sprawia, że przy czesaniu może ulegać podrażnieniom. Jednak szczotkować i czesać należy codziennie, aby wyczesać martwy włos i nie dopuścić do skołtunienia. Psy te można kąpać co trzy miesiące lub częściej (York, Maltańczyk). Szatę należy skracać zgodnie z wzorcem lub wg pomysłu właściciela psa. Zaleca się, aby rasy psów z tą sierścią odwiedzały salon fryzjerski co 3 miesiące lub w razie potrzeby częściej.
Przykładowe rasy:
Yorkshire terier, Maltańczyk, Chart afgański, Lhasa apso, Spaniel, Seter.

^^ góra strony ^^

Szaty niecodzienne

Spotykane u egzotycznych ras wymagają specjalnej troski. Za przykład może posłużyć szata węgierskiego Puli. Zwisa ona w strączkach jak sznureczki i nie powinno się jej czesać, jeśli pies ma być wystawiany. Nawet tak łyse psy jak chiński grzywacz też wymagają łagodnego szczotkowania i strzyżenia.

^^ góra strony ^^

Psie osobowości w moim salonie

Wiadomo, że każdy pupil jest inny. Jednak tak jak charaktery ludzi, tak i wśród psów możemy odnaleźć kilka podobnych osobników. Są wśród nich samotnicy, leniuchy i psy niezwykle aktywne i towarzyskie. Na podstawie swojego doświadczenia i obserwacji moich klientów, chciałabym przedstawić kilka osobowości, z którymi spotkałam się pracujęc w salonie. Postaram się z przymrużeniem oka opisać ich temperament, a co za tym idzie, moją pracę;)

^^ góra strony ^^

Psi przedszkolak

To osobnik, który niewiele przejmuje się moją obecnością. Ktoś postawił go na stole, jakaś pani go czesze, czasem pociągnie, potem maszynka albo koło ucha kłapią nożyczki, ale nie to jest najważniejsze… najważniejsze jest to, że ukochana pani wyszła. A głównym celem psa przedszkolaka, jest wypatrywać właściciela przez okno. Cała jego koncentracja skupiona jest na przechodniach i samochodach, bo może to już czas, że przyjdą i odbiorą go od fryzjera;) !? Psi przedszkolak to dobry pies do pracy, tak zaaferowany jest tym co dzieje się na zewnątrz, że można z nim zrobić prawie wszystko. Jeśli tylko nie stąpa ze zniecierpliwienia z nogi na nogę, jest klientem prawie idealnym. Prawie, bo gdy zasłonie mu pole widzenia kuka mi przez ramie.

^^ góra strony ^^

Psi histeryk

To psia smutna historia. Może gdy był szczeniakiem przeżył złe doświadczenia, może już taki się urodził, a może ktoś go źle wychował. Psi histeryk to pies niepewny siebie i lękliwy, czasami przy tym agresywny. Z drugiej strony bywa rozbrajająco bezbronny i głośno cierpiący. Na widok grzebienia zmienia się w galaretę i śpiewa przy tym falsetem. Taki psiak wystawia cierpliwość fryzjera na próbę bo jak ja mam mu wytłumaczyć, że nie chcę mu zrobić krzywdy, że muszę go rozczesać i to nie moja wina że ma tyle kołtunów?! Ta postać jest jednym z najtrudniejszych klientów, bo trzeba do niego przemawiać słodkim, uspokajającym głosem i mimo wszystko robić swoje. A nie jest to łatwe jeśli nad psim rozsądkiem bierze górę panika.

^^ góra strony ^^

Psi "posąg"

To klient marzenie bo stoi jak posąg. Czasami myślę, że to taki psi myśliciel, który przy kolejnej wizycie zrozumiał całe to fryzjerskie przedsięwzięcie. A mianowicie trzeba stać nieruchomo, bo wtedy ta pani z nożyczkami mnie chwali i głaska, a ponad to jakoś szybciej to idzie. Psi posąg jest cierpliwy i zrównoważony, czasami się boi ale nie pokazuje tego, on po prostu chce odczekać swoje, potem spotkać się z właścicielem i po prostu pójść do domu. Ze mną jest zawsze na dystans, jestem mu obojętna, mam wykonać swoją pracę i koniec. Czasami chcę takiego psa rozruszać i przyznam nie jest to łatwe…;)

^^ góra strony ^^

Psi optymista

To psi żywioł. Nie jest niegrzeczny, ale nie usiedzi na miejscu zbyt długo. Jest radosny, ciekawski i towarzyski. Wszelkie zabiegi kosmetyczne nie robią na nim wrażenia, wręcz jest zainteresowany tym co jeszcze się wydarzy;) jak pachną włosy z jego ucha, a jak ucho tej pani od grzebienia. Czy jej grzywka jest smaczna? Co ona mi robi tam pod ogonem?? Takie myśli krążą mu w głowie. Ten klient napawa mnie optymizmem, gdy przychodzi do salonu radośnie mnie wita, gdy położę go po strzyżeniu na ziemi nadal jest moim dobrym znajomym.

^^ góra strony ^^

Psie "strachy na lachy"

To mieszanka wybuchowa, nikt nie nauczył go w domu, że czesanie może być przyjemne, a przynajmniej do przeżycia. Więc kiedy zbliżam się do niego z grzebieniem oczy mu rosną ze strachu. A gdy już czeszę, chce mnie wystraszyć i kłapie na mnie zębami... to takie psie strachy na lachy, bo on bardziej boi się zębów grzebienia, niż ja jego kłów.

^^ góra strony ^^

Psi choleryk

To typ pobudliwy, sprawia wrażenie jakby wiedział po co tu przyszedł…żeby się bronić. Przejawia tendencję do ciągłego niezadowolenia i agresji. Silnie przeżywa emocje najchętniej zdominowałby całą sytuacje oczekując podporządkowania. Psi choleryk bywa uparty, a jego reakcja na bodźce jest szybka i często nieprzemyślana, bo gryząc po chwili sprawia wrażenie jakby nie chciał tego zrobić. Choleryk to trudny klient, ale chyba łatwiejszy od histeryka bo nad jego złością można zapanować, a lęk histeryka jest silniejszy od niego.

^^ góra strony ^^

Psi tancerz

W skrócie to psiak, który stąpa z łapki na łapkę i nie chce stać jak posąg;( siada wstaje, wygina się oj żywe srebro…;D

^^ góra strony ^^

Tak właśnie wygląda moja praca we Frezowni, codziennie muszę dostosowywać się do moich czworonożnych klientów i ich właścicieli. Każdego z nich traktuję indywidualnie, ponieważ czasami i w optymiście kryją się psie strachy na lachy, a z histeryka kuka na mnie przerażony optymista.
Życzę każdemu odwiedzającemu mnie czworonogowi samych miłych wrażeń i pięknych fryzur… :)

^^ góra strony ^^

Słowniczek

Czesanie / Wyczesanie

Usuwanie luźnego martwego włosa wraz z podszerstkiem lub bez podszerstka przy pomocy szczotek, trymerów i grzebieni.

^^ góra strony ^^

Rozczesywanie

Usuwanie sfilcowań i kołtunów, jakie powstały w sierści psów średnio- i długowłosych przy jak najmniejszym ubytku włosa. Zabieg wykonywany jest ręcznie przy użyciu grzebieni oraz preparatów ułatwiających rozczesywanie i środków zapobiegających łamaniu się włosa. Dzięki temu zabiegowi sierść wygląda zdrowiej, można ją czesać z łatwością w domu, kąpiel jest pełnowartościowa oraz jest lepszy dopływ powietrza do skóry.

^^ góra strony ^^

Strzyżenie

Skracanie włosa na określoną długość przy użyciu maszynki elektrycznej lub nożyczek. Zabieg odpowiedni dla niemal wszystkich psów, choć w przypadku psów szorstkowłosych, szczególnie wystawowych lub tych, które mają przed sobą karierę wystawową, strzyżenie zwykle znacznie obniża jakość i strukturę włosa.

^^ góra strony ^^

Trymowanie

Ręczne usuwanie wyłącznie martwych włosów, bez naruszania żywych. Usuwanie martwych włosów nie szkodzi psu i zupełnie go nie boli. Przerzedzenie w ten sposób fryzury ułatwia wzrost nowych włosów i zapobiega powstawianiu filców czy kołtunów, wzmaga też nasycenie barw na łatach i stanowi zdrowy i ożywczy masaż skóry.

^^ góra strony ^^

Wyczesywanie martwego włosa

Usuwanie martwego włosa u psów krótkowłosych, które gubią krótki i ostry włos prawie przez cały rok.

^^ góra strony ^^

Kosmetyka

Przycinanie włosa na uszach, wycinanie sierści między opuszkami, w kącikach oczu oraz w okolicach genitaliów

^^ góra strony ^^

Creative Grooming

(...)

^^ góra strony ^^